Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać rozmiar prześcieradła na łóżko?

2020-05-24
Dobranie odpowiedniego rozmiaru prześcieradła na łóżko wcale nie jest łatwym zadaniem. Jeżeli kiedykolwiek walczyłeś ze zsuwającym się co noc prześcieradłem, na pewno doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Jak zatem poprawnie wykonać to karkołomne zadanie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła do materaca?

Dobierając rozmiar prześcieradła na łóżko, należy przede wszystkim ustalić, jaki mamy materac. Pojedyncze łóżka najczęściej wyposażone są w modele o wielkości 90 x 200 centymetrów. Z kolei łóżka podwójne posiadają z reguły wymiary: 140 x 200 centymetrów, 160 x 200 centymetrów albo 180 x 200 centymetrów. Przy czym ze względu na ograniczoną przestrzeń w wielu sypialniach, popularniejsze są raczej dwa pierwsze. Jak dobrać rozmiar prześcieradła do materaca? Należy kierować się jedną, podstawową regułą. Prześcieradło nie może być ani zbyt duże, ani zbyt małe. Za duże prześcieradło będzie nieestetycznie marszczyć się i zwisać z łóżka. Z kolei zbyt małe będzie zwijać się podczas snu, odkrywając jednocześnie materac. Odpowiednio dobrany rozmiar nie tylko zapewni elegancją, estetyczną aranżację sypialni, ale jednocześnie komfort i wygodę jej użytkowania. Skoro znasz już zatem wymiary Twojego materaca, czas dobrać odpowiednie prześcieradło. Nieco inaczej robi się to w odniesieniu do prześcieradeł z gumką, jak i tych bez gumki.


Jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką?

Niewątpliwie prześcieradła z gumką należą do najchętniej wybieranych przez klientów. Gumka idealnie dopasowuje się do kształtu materaca, powodując, że prześcieradło nie zsuwa się, nawet gdy mamy tendencję do wiercenia się i wielokrotnej zmiany pozycji w nocy. Co jednak istotne, trudniej jest dobrać pasujące prześcieradło z gumką niż to bez gumki. Każdy błąd w tym zakresie spowoduje dyskomfort i nieestetyczne zagniecenia i fałdy. Jak zatem ustalić rozmiar? Należy wziąć pod uwagę wymiary materaca, czyli na przykład 160 x 200 oraz dodatkowo wysokość materaca. Standardowo mają one od 15 do 30 centymetrów. Najczęściej producenci podają na opakowaniu wymiary łóżka, do którego dane prześcieradło będzie pasować. Upewnij się jednak, że uwzględniono zakładkę o preferowanych przez Ciebie wymiarach. W odniesieniu do prześcieradła z gumką, zakładka ma szczególne, kluczowe znaczenie. Jeżeli Twoje łóżko ma standardowy rozmiar, w tym wysokość, bez problemu dopasujesz do niego właściwe prześcieradło. Jeżeli jednak posiadasz łóżko o mniej klasycznej formie, musisz pamiętać o jednej zasadzie. Lepiej w tym przypadku wybrać nieco większe prześcieradło. Jeżeli zauważysz fałdy, zawsze możesz skrócić wszytą gumkę i lepiej dopasować prześcieradło do materaca.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła bez gumki?

Nie można też zapominać, że wiele osób wciąż stawia na tradycyjne modele prześcieradła bez gumki. Nic dziwnego. Wyglądają one bowiem bardzo elegancko. Dodatkowo łatwiej się je pierze, suszy oraz rozkłada. Lepiej przechowują się również w szafie. Można je bowiem złożyć w ten sposób, by się nie wygniatały i nie odkształcały. Bez gumki są jednak mniej stabilne i częściej ulegają przesuwaniu. Właśnie dlatego niezwykle ważny jest ich odpowiedni dobór. Zasady są niemal identyczne, jak w odniesieniu do prześcieradeł z gumką. Należy zatem wziąć pod uwagę wymiary samego materaca – na przykład 160 x 200 centymetrów albo 180 x 200 centymetrów oraz ewentualną zakładkę. Przypominamy, że standardowa wysokość materaca to mniej więcej od 15 do 30 centymetrów. Taka będzie zatem wielkość zakładki.

Jaki rozmiar prześcieradła na narożnik lub wersalkę

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeżeli próbujemy dobrać prześcieradło na narożnik lub wersalkę. W tej sytuacji musimy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie – czy mamy nieograniczony dostęp do wszystkich narożników łóżka. Jeżeli tak, możemy z powodzeniem wybrać zarówno prześcieradło z gumką, jak i prześcieradło bez gumki. Jeżeli jednak nie jest możliwe założenie gumki z którejkolwiek strony, należy postawić na prześcieradło bez gumki. Należy też dokładnie zmierzyć powierzchnię łóżka. Rzecz jasna w sklepie nie kupimy prześcieradła o wymiarach 134 x 198 centymetrów. Konieczne jest więc zaokrąglenie uzyskanych danych w górę. Dla wyżej wskazanych wymiarów optymalne będzie zatem prześcieradło, pasujące do łóżka 140x200 centymetrów. Rzecz jasna konieczne jest dodanie od 15 do 30 centymetrów na potrzebną zakładkę. W ten sposób prześcieradło obejmie nie tylko przestrzeń łóżka, ale dodatkowo jego wysokość. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane prześcieradło. Jeżeli nie mamy pełnego dostępu do wszystkich narożników łóżka i prześcieradło może się w nocy przesuwać, warto postawić na nieco cięższe i bardziej przyczepne materiały, takie jak frote albo jersey.


Odpowiedni dobór prześcieradła z gumką lub prześcieradła bez gumki, pozwoli Ci uzyskać oczekiwany komfort i wygodę. Łóżko będzie też wyglądało bardzo estetycznie, nawet jeżeli nie sprzątasz go jakoś szczególnie na co dzień, a jedynie wyprostowujesz kołdrę i poduszki.
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 7095 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Bardzo atrakcyjna opcja zamówienia próbek tkanin
2024-05-24
wszystko profesjonalnie i na czas
pixel