Jak dobrać rozmiar firany? Jak zmierzyć długość i szerokość?
Dokonując aranżacji salonu, sypialni albo gabinetu wiele osób stawia dzisiaj na firany. Niewątpliwie to właśnie tego typu dodatki nadają poszczególnym pomieszczeniom wyrazu i charakteru. Jak dobrać odpowiedni model? Jak obliczyć ile potrzeba firanki na jedno okno? Jak mierzyć firanki? Jaka długość firanki będzie optymalna? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Firany do parapetu czy do podłogi?
Największym dylematem osób, wybierających odpowiedni model firan, jest to, dokąd powinny one sięgać. Jaka długość firanki jest optymalna? Możemy spotkać się z różnorodnymi technikami i stylami. Czasem firanki przybierają formę zazdrostek i kończą się mniej więcej w połowie wysokości okna. Czasem sięgają parapetu, a czasem aż podłogi. Najczęściej wybór zależy od strony praktycznej. Modele do parapetu z reguły stosowane są wtedy, gdy jakiś przedmiot lub mebel zasłania przestrzeń pod oknem albo umiejscowienie grzejnika powoduje nieestetyczne marszczenie się firany. Z kolei zazdrostki pojawiają się najczęściej w kuchni. To bowiem miejsce, w którym firanki wyjątkowo mocno chłoną zapachy, a krótszą firanę można po prostu wygodniej zdejmować i prać.
Czy firanka powinna dotykać podłogi
Równie efektowne są firany sięgające podłogi. Szczególnie dobrze prezentują się tam, gdzie okno nie jest w żaden sposób zasłonięte. Razem z firanami można też zastosować oryginalne zasłony. Wspólnie stworzą z pewnością unikalną kompozycję. Należy jednak pamiętać o tym, że firana nie powinna kończyć się idealnie na wysokości podłogi. Trzeba zachować kilka centymetrów zapasu. Najczęściej to odległość około 1-2 centymetrów. Dzięki temu nie będzie zbierała nadmiaru kurzu, a dodatkowo ładniej się ułoży. Odległość do podłogi z drugiej strony nie może być jednak zbyt duża. Wówczas firanka wyglądałaby bowiem nieestetycznie. Jak mierzyć firanki? Aby znaleźć model, idealnie pasujący do danego wnętrza, należy dokonać starannych pomiarów. Trzeba po prostu wziąć miarę krawiecką i precyzyjnie określić długość odcinka pomiędzy karniszem oraz podłogą.
Firanki do parapetu czy za parapet
Warto też też podkreślić, że wersje firan o długości "okołoparapetowej" mogą występować w dwóch wersjach – firanek do parapetu i za parapet. Te pierwsze kończą się tuż nad parapetem, zostawiając co najwyżej 2 centymetry wolnej przestrzeni. Z kolei firany za parapet sięgają mniej więcej 5-10 centymetrów poniżej parapetu. W ten sposób nie opierają się o parapet, ale kończą przed grzejnikami, które zazwyczaj montowane są właśnie przed oknem. Obie wersje wyglądają bardzo elegancko. Wybierając jedną z nich należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na ukryciu parapetu czy jednak możliwe jest jego delikatne odsłonięcie. W przypadku firan do parapetu jego linia będzie bowiem wyraźnie zarysowana.
Odległość firanki od parapetu
Długość firanki powinna obejmować odcinek od karnisza do parapetu. Należy jednak uwzględnić wielkość żabek, przyczepianych do firany i karnisza. Firanka nie powinna też opierać się o parapet, ale kończyć 2 centymetry nad nim. Wówczas tworzy elegancką, zwiewną i przy okazji bardzo modną kompozycję.
Zazdroska haftowana 013493 / wysokość 40cm
Odległość firanki od grzejnika
Warto też pamiętać o tym, że firanka nie może leżeć na grzejniku, a także się o niego opierać. Jeżeli pod oknem zamontowany został model, który znacząco wystaje poza obrys parapetu, dobrym pomysłem mogą okazać się firany, sięgające parapetu. Wówczas nie będzie żadnego konfliktu z grzejnikiem. Aby długie firany nie haczyły o stojący grzejnik, należy natomiast zadbać o powieszenie karnisza w odpowiedniej odległości od ściany. Niektóre modele zostały wyposażone w nieco dłuższe końcówki, które przymocowane do ściany dają duży dystans od okna. W tym zakresie można też skorzystać z wygodnych listew, które przymocowuje się bezpośrednio do sufitu i można to zrobić w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu.
Szerokość firanki a szerokość okna
Jeśli natomiast chodzi o szerokość firanki, powinna ona obejmować całe okno i kończyć się o przynamniej kilka centymetrów poza nim. Wtedy firanka wygląda bardzo estetycznie i elegancko, tworząc dopasowaną ozdobę wnętrza. A jak obliczyć ile potrzeba firanki? To całkiem proste. Poza długością okna musimy uwzględnić dodatkową ilość na marszczenia. Żadna firana nie wisi bowiem prosto, ale posiada wykonane zakładki. One z kolei tworzą ładne marszczenia, które dodatkowo zdobią wnętrze. Przyjmuje się, że firanki powinno być dwu lub dwu i pół krotnie więcej. Jeżeli zatem okno ma 2 metry długości, doliczamy po 20-30 centymetrów z każdej strony w ramach wspomnianego zapasu oraz całość mnożymy x2 lub x2,5. Na niestandardowe okna najlepiej wybrać firany na metry.
Krótkie firany długie zasłony
Na marginesie warto podkreślić, że ciekawą kompozycję tworzy również zestawienie krótkich firan, sięgających parapetu oraz długich zasłon. Dobierając ładne zestawienie zasłon i firan można stworzyć wyjątkową ozdobę okna i ściany. Dzięki temu nie będzie już trzeba dobierać innych dodatków.